blok 4: w kręgu psychologii

Filmy odnoszą się do następujących tematów: seksualność, śmierć i starość, odpowiedzialność za drugiego człowieka, sposoby manipulacji, psychologia międzykulturowa, współczesna duchowość.


4 SPOTKANIA PSYCHOLOGICZNE

Cykl filmów dokumentalnych i spotkań dla szkół ponadgimnazjalnych, który ma na celu emocjonalne wzmocnie uczniów przed pierwszymi dorosłymi wyborami w życiu. Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób znaleźć swój pomysł na życie, czy porażka może być ważniejsza niż sukcesu, dlaczego warto poszukiwać i podejmować odważne kroki.Spotkania po filmach, około 45-minutowe, będą prowadzone przez ekspertów Uniwersytetu SWPS. Klasy, które będą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach otrzymają certyfikat „Nie tacy sami” Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS.

TEMATY spotkań:
SPOTKANIE 1: JAK SZUKAĆ SENSU W ŻYCIU? I film Kuracja Yaloma // SPOTKANIE 2: WIERZĘ W SIEBIE, WIERZĘ W INNYCH i film "THRU You Princess (Presenting Princess Shaw" // SPOTKANIE 3: WIĘZI Z BLISKIMI i film "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" // SPOTKANIE 4: UCZĘ SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE i film "Alfabet"

TANIEC Z MARIĄ NOWOŚĆ!

(Dancing with Maria)
REŻ. IVAN GERGOLET, WŁOCHY/ARGENTYNA/SŁOWENIA 2014, 75 MIN

Maria Fux to 90-letnia argentyńska tancerka. We własnym studiu w sercu Buenos Aires pomimo podeszłego wieku nadal tańczy i uczy tańca, zachwycając elegancją i energią młodej tancerki. W jej zajęciach uczestniczą ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk, w tym kobiety i mężczyźniz rozmaitymi rodzajami fizycznego i psychicznego upośledzenia. Każdy ma tu szansę rozwinąćswój własny sposób ekspresji i bez względu na wiek i kondycję odnaleźć w sobie talent tancerza. Integracyjne zajęcia, które prowadzi, pozwalają ludziom na nowo rozkwitnąć, pobudzając do zmian i pozytywnego myślenia. Na zajęciach każdy zmaga się z najtrudniejszym w życiu zadaniem: toczy walkę z własnymi ograniczeniami, o których zresztą często nie ma nawet pojęcia. Film pokazuje, jak żyje i działa ta zupełnie wyjątkowa artystka.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Czy można rozmawiać ze swoim ciałem?

KUMARÉ. GURU DLA KAŻDEGO

Kumaré
REŻ. VIKRAM GANDHI, STANY ZJEDNOCZONE 2011, 84 MIN

Kumaré to oświecony guru, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hindu- skiej filozofii i jogi proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie. Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zapisem tego szczególnego eksperymentu. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości. Film jest zabawnym, choć równocześnie niezwykle szcze- rym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
O potrzebie życia duchowego we współczesnym świecie.

ADOPTOWANI

Adopted
REŻ. GUDRUN F. WIDLOK, ROUVEN RECH, NIEMCY, GHANA 2010, 90 MIN

O modzie na adoptowanie dzieci z krajów Trzeciego Świata, szczególnie wśród celebrytów, słyszał każdy. Ale adopcja przez afrykańskie rodziny dorosłych Europejczyków, którzy czują się osamotnieni w zachodnich społeczeństwach – to zupełnie nowy trend. Film pokazuje trzy osoby, które zdecydowały się zostać adoptowane przez rodziny w Ghanie. Film jest zapisem bardzo ciekawego projektu i dobrym dokumentem o związ- kach międzyludzkich

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Psychologia i komunikacja międzykulturowa.

SEKSOWNE DZIECI

Sexy Baby
REŻ. J. BAUER, R. GRADUS, STANY ZJEDNOCZONE 2012, 84 MIN

Cyberwiek stworzył nowy seksualny krajobraz. W filmie poznajemy jego bohaterki, starannie wybrane z pejzażu współczesnego świata: Laurę – śliczną 22-letnią przedszkolankę, Winnifredę – nastolatkę, która staje przed dylematem – ile możemy upublicznić w sieci i Nicho- le – byłą gwiazdę porno. Reżyserki odwiedziły szkoły, centra handlo- we, nocne kluby, akademiki – wszystkie miejsca, gdzie gromadzą się młodzi ludzie. Większość z nich, przypadkowo lub nie, zetknęła się z wirtualnym seksem i zna osoby, które publikują swoje nagie zdjęcia. „To, co kiedyś było owocem zakazanym i wstydliwym, z dolnej półki lub klubu za zaciemnionymi szybami, dzisiaj przenika do głównego nurtu cywilizacji, wpływając na postawy, charaktery i wybory współ- czesnego człowieka” – puentują swój film reżyserki.

temat lekcji po filmie
Współczesna seksualność.

NIE ZAPOMNIJ MNIE

Forget Me Not
REŻ. D. SIEVEKING, NIEMCY 2013, 88 MIN

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu David chce odle- cieć, w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Reżyser pokazuje postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem. Sieveking w sposób niezwykle szczery pokazuje w tym filmie własną kronikę rodzinną, ale robi to nie tylko z ironią i szczerością, lecz przede wszystkim nieudawaną miłością. Dzięki temu tworzy obraz, w którego centrum uwagi znajduje się nie tyle choroba, lecz człowiek zapadający na nią wbrew własnej woli.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Starość w świecie kultu młodości.

UCIEKINIER Z NOWEGO JORKU

Song from the Forest
REŻ. M. OBERT, NIEMCY 2013, 97 MIN

Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wy- obraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzin- nego domu. Zamieszkał z Pigmejami, nauczył się ich języka i związał się z Pigmejką, z którą ma 13-letniego syna o imieniu Samedi. Gdy jego syn poważnie się rozchorował, obiecał mu, że gdy wyzdrowieje zabierze go do miejsca, z którego pochodzi. W końcu nadszedł ten moment. 25 lat od wyjazdu z kraju Louis zabiera syna w podróż do Stanów Zjednoczo- nych. Okazuje się, że Samedi całkiem nieźle odnajduje się w Stanach, ale niestety Louis czuje się zupełnie obco w swojej ojczyźnie.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Ucieczka drogą do odkrywania siebie.

Nie opuszczaj mnie

My Love, Don’t Cross That River
reż. Jin Mo-young, Korea Południowa, 2013, 86 min.

98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Mają dwanaścioro dzieci (z których sześcioro nie żyje), ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową – zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. Film stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego (4 mln widzów).


Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham

Paweł Łoziński, Polska, 2016, 76 min

Paweł Łoziński ponownie odsłania intymne relacje rodzinne. Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły, które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym - doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro. Ekstremalnie bliskie kadry (niezwykłe zdjęcia Kacpra Lisowskiego) wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Jako widzowie jesteśmy świadkami napięć, łez, żalu i frustracji. Podglądamy sesje na przestrzeni kilku miesięcy i widzimy, jak ewoluuje relacja matki i córki. Ale przecież to, co dzieje się za drzwiami gabinetu, powinno być owiane tajemnicą zawodową. Jak udało się Pawłowi Łozińskiemu złamać tę żelazną zasadę?


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.