blok 3: nasza planeta

Filmy odnoszą się do następujących tematów: etyczność eksperymentów naukowych, oblicza wielkich korporacji, globalizacja, ekosystem, ekologia, żywioły natury.


ZJEDZ TO!

(Just Eat It)
REŻ. M. OBERT, NIEMCY 2013, 97 MIN

Jak to możliwe, że wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
W jaki sposób możemy być odpowiedzialni za naszą planetę?

BADJAO. DUCHY Z MORZA

(Walking Under Water)
reż. Eliza Kubarska, PolskaWielka Brytania 2014, 76 min

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzići polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Wysepki, na których od setek lat mieszkali, sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Film o przemijaniu, kiedy to stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Czy to co nowe zawsze musi być lepsze?

PROJEKT NIM

Project Nim
REŻ. JAMES MARSH, WIELKA BRYTANIA 2011, 93 MIN

W 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans, który po urodze- niu zostaje odebrany matce. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „Projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka. Film bez oporów i przesadnego sentymentu opowiada biografię szympansa, którego człowiek próbował „przerobić” na człowieka.

temat lekcji po filmie
Etyka eksperymentów naukowych.

KREW W MOIM TELEFONIE

Blood in the Mobile
reż. Frank Piasechi Poulsen, Dania, Niemcy, 82 min

Reżyser tego filmu ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem su- rowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada olbrzy- mie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w sprawie globalizacji.

temat lekcji po filmie
Co kryje się pod hasłem etyczna firma?

WIĘCEJ NIŻ MIÓD

More Than Honey
REŻ. M. IMHOOF, SZWAJCARIA, NIEMCY, AUSTRIA 2012, 90 MIN

Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Pszczoły zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie wię- cej niż cztery lata życia. Podróżując z kamerą po całym świecie reżyser filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za po- mocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci.

temat lekcji po filmie
Czy świat zginie bez pszczół?

LUDZKI WYMIAR

Human Scale
REŻ. A. M. DALSGAARD, DANIA 2012, 83 MIN

Współczesne metropolie wyglądają tak samo – gigantyczne samo- chodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców? Duński architekt Jan Gehl i jego zespół zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkań- com i odebrać je samochodom. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Film jest bardzo spójny estetycznie, zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdję- ciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Antropologia miasta. Czy współczesne miasto może być przyjazne człowiekowi?

BYŁ SOBIE LAS

Once Upon a Forest
REŻ. LUC JACQUET, FRANCJA 2013, 78 MIN

Reżyser nagrodzonego Oscarem Marszu pingwinów zabiera nas w fascynującą podróż do świata natury. Razem odkrywamy tajemnicze i mało znane do tej pory lasy deszczowe, rosnące w Peru i Gabonie. Poznajemy świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, ma swoich bohaterów i swoje czarne charaktery. Film został oparty na oryginalnym pomyśle francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią istotny walor tego obrazu. Atutem filmu jest zastosowana technika 4K i animacje.

temat lekcji po filmie
Leśny ekosystem. Czy wszystkie lasy są takie same?

Robaki

Bugs
reż. Andreas Johnsen , Dania, 2016, 74 min.

Czy spożywanie przez ludzi robaków ocali naszą planetę? ONZ rekomenduje jadalne robaki jako narzędzie walki z głodem. Z drugiej strony mistrzowie kuchni oraz miłośnicy gwiazdek Michelena rozpływają się w superlatywach na temat smaku robaków. Do tego grona dołączają ekolodzy i specjaliści od odżywania chwaląc ich wartości odżywcze. Wygląda na to, że robaki są nowym super pożywieniem, które ma rozwiązać globalne problemy żywienia ludzkości. Czy robaki są lustrem, w którym odbija się nasz zepsuty system, czy raczej srebrnym nabojem, który go naprawi?


Ginący świat

Racing Extinction
reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem, w tym i my. Zdobywca Oscara® za „Zatokę delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi. To filmowe wezwanie do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągającą katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?


ZIARNO: nieznana historia

SEED. The Untold Story
reż. Jon Betz, Taggart Siegel, USA, 2016, 94 min.

Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. To również życie samo w sobie – dzięki nim mamy, co jeść, w co się ubrać i surowce istotne dla naszego codziennego życia. Ich różnorodność i bogactwo zaskakuje, ale w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem.


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.