blok 2: sztuka i kultura

Filmy odnoszą się do następujących tematów: analiza tematu, treści i formy dzieła sztuki, podstawowe media kultury, różne pojęcia kultury, międzykulturowość, elementy języka różnych dziedzin sztuki.


FRESH DRESSED nowość!

(Fresh Dressed)
REŻ. SASHA JENKINS, USA/FRANCJA 2014, 82 MIN

Funkowe adidasy z grubymi sznurówkami, czapki Kangola, okulary słoneczne Cazala i im podobne gadżety stworzyły nowy styl. Narodził się on w czarnych i kolorowych dzielnicach amerykańskich miast, gdzie kolejna fala rewolucji kulturalnej właśnie szykowała się do podbicia świata. Film jest fascynującą kroniką hip-hopu, narodzin miejskiej mody i gorączki, która wyprowadziła za szerokie spodnie i kurtki pokryte graffiti z getta na salony, by z czasem się modą masową i dostępną w galeriach. Reżyser Sasha Jenkins w poszukiwaniu źródeł hip-hopu sięga głęboko wstecz, na plantacje na południu USA i do specyficznej tradycji tamtejszego kościoła – legendy Małego Richarda. Oglądamy bogate archiwalia filmowe i ciekawe wywiady z raperami i projektantami, jak: Pharrell Williams, Damon Dash, Karl Kani, Kanye West, Nas Jones i André Leon Talley. Film z pasją opowiada o pragnieniu wolności, lepszego życia i potrzebie ekspresji, a także o kulturze, która nie pozwoliła się zamknąć w getcie, dzięki swej oryginalności i odwadze przejęła rząd dusz.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Co tworzy współczesną kulturę?

NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE

Everybody Street
REŻ. CH. DUNN, STANY ZJEDNOCZONE 2013, 83 MIN

Bruce Davidson, Elliot Erwitt, Rebecca Lepkoff, Jill Freedman, Mary Ellen Mark, Jeff Mermelstein i Martha Cooper to ikony ulicznej fotografii, portretującej Nowy Jork i toczące się w nim życie. Cheryl Dunn, również znana fotografka uwieczniająca nowojorskie ulice, postanowiła zapytać w swym filmie gwiazdy nowojorskiej ulicznej fotografii o ich pasje, inspiracje i metody pracy, a tym samym przedstawić historię miasta, które od lat tak silnie przyciąga i inspiruje wyobraźnię artystów.

temat lekcji po filmie
Rodzaje fotografii. Czy fotografia uliczna jest zjawiskiem przestarzałym?

ŚWIĄTYNIE KULTURY 3D
FILHARMONIA BERLIŃSKA, ROSYJSKA BIBLIOTEKA NARODOWA, WIĘZIENIE HALDEN

Cathedrals of Culture
REŻ. W. WENDERS, M. GLAWOGGER, M. MADSEN, NIEMCY, DANIA, NORWEGIA, AUSTRIA, FRANCJA 2014, 78 MIN

Nakręcony w 3D film przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ich architektoniczną strukturę.

temat lekcji po filmie
Język architektury. Jak my opowiadamy o architekturze, co archi- tektura mówi o nas?

SZTUKA ZNIKANIA

The Art of Disappearing
REŻ. B. KONOPKA, POLSKA 2013, 50 MIN

Film jest zapisem nieznanej historii haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który odwiedził PRL w 1980 roku. Polska była dla niego dziwnym miejscem. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w Dziadach, duchy przodków. Odprawia ceremonię wudu, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti. Metafizyczne spojrzenie na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

temat lekcji po filmie
Polska nie po polsku. Czy Dziady A. Mickiewicza mogą fascynować?

PUSSY RIOT. MODLITWA PUNKA

Pussy Riot. A Punk’s Prayer
REŻ. M. LERNER, M. POZDOROWKIN, ROSJA, WIELKA BRYTANIA 2012, 86 MIN

Zimą 2011 roku, po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Ro- sji, Władimir Putin został ponownie wybrany prezydentem kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby poddać w wątpliwość legalność wyborów. Wśród protestują- cych były trzy młode radykalne feministki: Nadia, Masza i Katia, założycielki zespołu punkowego Pussy Riot. W kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnej cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń Święta Matko, wygnaj Putina. Po 40 sekundach zostały aresztowane. Wytoczono im pokazowy proces, oskarżono o „szerzenie nienawiści religijnej” i zagrożono 7-letnim wyrokiem więzienia. Film jest kroniką tego „małego” aktu protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem

temat lekcji po filmie
Bunt poprzez sztukę i kulturę. Czy współczesne performance mają sens?

Wszyscy dla princessy

Presenting Princess Shaw
reż. Ido Haar, Izrael, 2015, 80 min.

Izraelski muzyk i producent Kutiman zyskał sławę w 2009 roku dzięki projektowi „ThruYOU”. Zmiksował w nim dźwięki z muzycznych filmików nikomu nieznanych wykonawców znalezionych przez niego na YouTube. Jednym z nich była 38-letnia Samantha Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw wrzucała na YouTube nagrane przez siebie piosenki. Kutiman zmiksował je z utworami instrumentalnymi znalezionych w sieci muzyków. W ten sposób powstał utwór „Give It Up”, który po opublikowaniu w sieci niemal od razu stał się hitem. Film pokazuje kulisy powstania tej piosenki i nawiązania współpracy między dwojgiem różnych artystów, których łączy jedno – miłość do muzyki. Dokumentuje również problem samotności, anonimowości w czasach wszechobecnego internetu, gdzie każdy marzy o sławie generowanej liczbą odsłon.


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.