blok 1 problemy współczesnego świata

Filmy odnoszą się do następujących tematów: prawa człowieka, ochrona praw i wolności, nowe media a światopogląd i polityka, globalizacja, sprawiedliwość i prawo, spory światopoglądowe, instytucja państwa, propaganda.


Yes Meni idą na rewolucje / nowość!

(The Yes Men Are Revolting)
REŻ. ANDY BILCHBAUM, MIKE BONANO, LAURA NIX, USA 2014, 92 MIN

Przez 20 lat Andy Bilchbaum i Mike Bonanno, słynni aktywiści znani jako Yes Meni organizowali niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Celem happeningów było ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje, które dopuszczały się przestępstw i machlojek, aby osiągnąć zysk. W tej nierównej walce za broń służyły działaczom jedynie używane garnitury, w których bezwstydnie i z tupetem wkradali się na imprezy biznesowe, udając państwowych urzędników lub przedstawicieli korporacji. Ukazywali tym samym niebezpieczeństwo świata, którym rządzi pieniądz. Jednak ten film to nie tylko zabawna i zaskakująca relacja z ich ostatnich interwencji, lecz również ciekawe studium charakterów rewolucjonistów. Pokazanie, kim tak naprawdę są ludzie, po kampaniach których zwoływane są kryzysowe spotkania zarządów korporacji, pozwala z nadzieją spojrzeć na aktywizm polityczny oraz na ideę walki o zmianę świata na lepszy.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Dlaczego warto się buntować?

#CHICAGOGIRL. FACEBOOKOWA REWOLUCJA

#chicagoGirl – The Social Network Takes
REŻ. J. PISCATELLA, USA, SYRIA 2013, 74 MIN

Bohaterką filmu jest Ala’a Basatneh – charyzmatyczna dzie- więtnastolatka, która od 2011 roku za pomocą m.in. mediów społecznościowych pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z ro- dzicami do Stanów Zjednoczonych. Ala’a wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do infor- mowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał nakręcony przez rewolucjonistów. W filmie poznajemy także kilku jej syryjskich przyjaciół. Komentarze dziennikarzy i historyków zapewniają ciekawą analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa w nim Internet i media społecznościowe.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Media społecznościowe. Czy Facebook może być pożyteczny?

How to Start Your Own Country

JAK ZAŁOŻYĆ WŁASNE PAŃSTWO

REŻ. J. SHAPIRO, AUSTRALIA, KANADA, USA, WIELKA BRYTANIA, WŁOCHY 2010, 72 MIN

Film o tzw. micronations, czyli o szczególnego typu zbiorowościach, które uważają siebie za suwerenne i niezależne od innych państw. Mają swoje flagi, hymny i terytorium, a ich władze wydają wizy, prawa jazdy i nadają odznaczenia państwowe. Część z nich powstała jako kontestacja narzuconych zasad nowoczesnej państwowości. Historia innych sięga setek lat. Film przede wszystkim stawia pytanie, co sprawia, że państwo jest państwem. Czy rzeczywiście każdy z nas może być twórcą i władcą własnego państwa?

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Instytucja państwa – różne modele i definicje państwa. Jakie czyn- niki decydują o tym, że państwo jest państwem?

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO

Mundial. The Highest Stakes
REŻ. M. BIELAWSKI, POLSKA 2013, 95 MIN

Film jest opowieścią o sporcie i polityce w warunkach stanu wojen- nego w Polsce. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegali- zowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy. Mundial. Gra o wszystko to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarza- mi, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Polityka a inne sfery życia. Co wspólnego ma sport z polityką?

NIEDOKOŃCZONY FILM

A Film Unfinished
REŻ. Y. HERSONSKI, NIEMCY, IZRAEL 2010, 88 MIN

Według recenzentów to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki trafił do polskich kin. Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe, nakręcone w celach propagan- dowych w getcie warszawskim. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana. Kolejne analizy historyków dowiodły, jak przekłamywano codzienne życie w getcie, do wielu scen angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji. Twórcy filmu próbują przebić się przez warstwę kłamstwa i iluzji, aby dotrzeć do prawdy.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
II wojna światowa a powstanie deklaracji praw człowieka. Czy o getcie powiedziano już wszystko?

OBÓZ JEZUSA

Jesus Camp
REŻ. H. EWING, R. GRADY, USA 2006, 90 MIN

Film opowiada o dzieciach, które uczestniczą w nietypowym letnim obozie, na którym uczą się działać na rzecz chrześci- jaństwa. To film niejednoznaczny, poraża, pokazując Amerykę jakiej nie widzieliśmy i fascynuje, pokazując portret dziecięcej religijności.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Techniki manipulacji i propagandy.

zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.