problemy współczesnego świata

Filmy odnoszą się do następujących tematów: prawa człowieka, ochrona praw i wolności, nowe media a światopogląd i polityka, globalizacja, sprawiedliwość i prawo, spory światopoglądowe, instytucja państwa, propaganda.


Yes Meni idą na rewolucje

The Yes Men Are Revolting
REŻ. ANDY BILCHBAUM, MIKE BONANO, LAURA NIX, USA 2014, 92 MIN

Przez 20 lat Andy Bilchbaum i Mike Bonanno, słynni aktywiści znani jako Yes Meni organizowali odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Celem happeningów było ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje, które dopuszczały się przestępstw, aby osiągnąć zysk. W tej nierównej walce za broń służyły działaczom jedynie używane garnitury, w których z tupetem wkradali się na imprezy biznesowe, udając państwowych urzędników lub przedstawicieli korporacji. Ukazywali tym samym niebezpieczeństwo świata, którym rządzi pieniądz. Film to także ciekawe studium charakterów rewolucjonistów. Pozwala z nadzieją spojrzeć na aktywizm polityczny oraz na ideę walki o zmianę świata na lepszy.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Dlaczego warto się buntować?

CHICAGOGIRL. FACEBOOKOWA REWOLUCJA

chicagoGirl – The Social Network Takes
REŻ. J. PISCATELLA, USA, SYRIA 2013, 74 MIN

Bohaterką filmu jest Ala’a Basatneh – charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą m.in. mediów społecznościowych pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Ala’a wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do informowania o trasie ich przebiegu i publikuje materiał nakręcony przez rewolucjonistów. W filmie poznajemy także jej syryjskich przyjaciół. Komentarze dziennikarzy i historyków zapewniają analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa Internet i media społecznościowe.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Media społecznościowe. Czy Facebook może być pożyteczny?

How to Start Your Own Country

JAK ZAŁOŻYĆ WŁASNE PAŃSTWO

REŻ. J. SHAPIRO, AUSTRALIA, KANADA, USA, WIELKA BRYTANIA, WŁOCHY 2010, 72 MIN

Film o tzw. micronations, czyli o szczególnego typu zbiorowościach, które uważają siebie za suwerenne i niezależne od innych państw. Mają swoje flagi, hymny i terytorium, a ich władze wydają wizy, prawa jazdy i nadają odznaczenia państwowe. Część z nich powstała jako kontestacja narzuconych zasad nowoczesnej państwowości. Historia innych sięga setek lat. Film przede wszystkim stawia pytanie, co sprawia, że państwo jest państwem. Czy rzeczywiście każdy z nas może być twórcą i władcą własnego państwa?

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Instytucja państwa – różne modele i definicje państwa. Jakie czyn- niki decydują o tym, że państwo jest państwem?

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO

Mundial. The Highest Stakes
REŻ. M. BIELAWSKI, POLSKA 2013, 95 MIN

Film jest opowieścią o sporcie i polityce w warunkach stanu wojen- nego w Polsce. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegali- zowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy. Mundial. Gra o wszystko to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarza- mi, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Polityka a inne sfery życia. Co wspólnego ma sport z polityką?

NIEDOKOŃCZONY FILM

A Film Unfinished
REŻ. Y. HERSONSKI, NIEMCY, IZRAEL 2010, 88 MIN

Według recenzentów to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki trafił do polskich kin. Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe, nakręcone w celach propagan- dowych w getcie warszawskim. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana. Kolejne analizy historyków dowiodły, jak przekłamywano codzienne życie w getcie, do wielu scen angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji. Twórcy filmu próbują przebić się przez warstwę kłamstwa i iluzji, aby dotrzeć do prawdy.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
II wojna światowa a powstanie deklaracji praw człowieka. Czy o getcie powiedziano już wszystko?

OBÓZ JEZUSA

Jesus Camp
REŻ. H. EWING, R. GRADY, USA 2006, 90 MIN

Film opowiada o dzieciach, które uczestniczą w nietypowym letnim obozie, na którym uczą się działać na rzecz chrześci- jaństwa. To film niejednoznaczny, poraża, pokazując Amerykę jakiej nie widzieliśmy i fascynuje, pokazując portret dziecięcej religijności.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Techniki manipulacji i propagandy.

Sonita

Sonita

reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran, Niemcy, Szwajcaria, 2015, 91 min.

Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowym wydawaniu dziewczynek za mąż.


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.