Przyjaciele akademii

bartosz konopka REŻYSER M.IN. „SZTUKI ZNIKANIA” I „KRÓLIKA PO BERLIŃSKU” (NOMINACJA DO OSCARA Film dokumentalny jest Facebookiem w wydaniu artystycznym. Możesz się dowiedzieć czegoś ważnego, śmiesznego, dziwnego, ale zawsze AUTENTYCZNEGO o ludziach z najdalszych zakątków świata. Dzięki temu stają się twoimi znajomymi, a ty czujesz się przez chwilę mniej samotny.
Tadeusz Sobolewski krytyk filmowy "Gazety Wyborczej" Dokument przywraca poczucie rzeczywistości. Jest
 to szczególnie ważne dziś, kiedy kino, z jakim styka
 się od dzieciństwa człowiek urodzony w XXI wieku,
jest synonimem bajki, przygody, fantazji – nie ma wiele wspólnego z otaczającą rzeczywistością. I właśnie dokument przejmuje dziś funkcje, która kiedyś spełniało kino neorealistyczne, czy nowofalowe. Kino, o którym mówiło się, że jest oknem otwartym na rzeczywistość. W czasach Internetu i Facebooka takie osobne, filmowe okno wciąż jest potrzebne.
Magdalena Cielecka AKTORKA Dokument zbliża nas do życia, do prawdziwych ludzi, niewyreżyserowanych emocji. Otwiera na nieoczywiste sytuacje i losy. Pokazuje świat we wszystkich odcieniach, nie tylko czarno-biały. Zwłaszcza dla ludzi młodych, oglądanie dokumentów to cenna konfrontacja tego co wykreowane, wygładzone i grzeczne w filmach fabularnych, z tym co niesie świat i życie w dokumencie, z całym jego nieupiększonym i trudnym pięknem.
Jolanta Knap nauczycielka j. polskiego i angielskiego biorąca udział w programie akademii Program Akademii Dokumentalnej burzy wygodny spokój ucznia – konsumenta kultury i wszelkich dóbr materialnych, ujawniając problemy współczesnego świata, odsłaniając ich kulisy, obnażając słabości człowieka: chciwość, egoizm, brak odpowiedzialności oraz jego uwikłanie w tradycję, religię, czy w historię. Program Akademii Dokumentalnej jest dostosowany do możliwości poznawczych dzieci i młodzieży (gimnazjalnej, licealnej), jest też odpowiedzialnie „skrojony” na miarę wrażliwości uczniów. Proponowane filmy wymagają od uczniów i nauczycieli odwagi wyjścia poza własny system wartości. Często obraz filmowy nie daje spokoju, tkwi jak zadra, boli, ważne, że budzi refleksje, zmusza do myślenia i zmiany nastawienia czy też postawy życiowej. Spotkania z filmem dokumentalnym to także dyskusja bezpośrednio po seansie. Ponoć tylko „przegadane” filmy pamięta się świadomie. Dzieci, młodzież, nauczyciele uczą się rozmawiać, słuchać swoich racji, weryfikować poglądy. Program Akademii Dokumentalnej uczy czytania współczesności.”
Maciej Ślesicki REŻYSER I PRODUCENT, WSPÓŁTWÓRCA I WYKŁADOWCA WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ Za film dokumentalny można dostać Oscara. W świecie filmowców jest to ceniony i trudny rodzaj kina. Ale czy doceniany przez współczesnych widzów? Filmy fabularne serwują mity i superbohaterów. Odrywają jednak od rzeczywistości i prawdy. Film dokumentalny zmusza do obserwowania i podglądania świata i ludzi. Przywraca więc prawdę, a prawda w kinie jest bardzo interesująca
dr hab. Jacek Wasilewski NSTYTUT DZIENNIKARSTWA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO, KIERUNEK DOKUMENTALISTYKA Nauczać, poruszać, zaciekawić – to elementy, względem których film dokumentalny jako narzędzie edukacyjne wspaniale uzupełnia inne metody: statystyki, modele zależności, itp. Film dokumentalny łączy je bowiem ze światem odbiorcy – edukacja staje się remedium na problemy otoczenia, a nie tylko zbiorem informacji do przyswojenia

Partnerzy

Patroni medialni

Wspierają nas

zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.