NAPRAWIAJ NATURĘ – EKOCYKL Z WWF I GREENPEACE – środa (7 lutego) godz 19.00

21.12.2017

 

Rusza nowy cykl spotkań i pokazów filmów dokumentalnych „Naprawiaj naturę” w Służewskim Domu Kultury. To propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o ekologii i działać na rzecz środowiska. Po projekcjach odbędą się dyskusje ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska. Pierwsze spotkanie już 10 stycznia o godz. 19 – w programie pokaz filmu „Był sobie las”. Bilety w cenie 15 zł dostępne online lub przed seansem

Cykl „Naprawiaj naturę” został stworzony z myślą o tych osobach, które chcą wiedzieć więcej i chcą działać na rzecz natury. Raz w miesiącu spotykamy się w Służewskim Domu Kultury, miejscu silnie związanym z ekologią, oglądamy filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane zagadnienia z zakresu ekologii, a następnie debatujemy ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska.

 

Niepokojące informacje o stanie środowiska docierają ze wszystkich stron. Tracimy lasy pierwotne, znikają gatunki zwierząt, maleje bioróżnorodność, a pola uprawne zajmują coraz więcej przestrzeni, gdy jednocześnie do kosza trafia prawie połowa wyprodukowanej żywności. Czy wobec tych informacji można pozostać obojętnym?

 

Oglądaj, debatuj i działaj na rzecz środowiska!

 

DATY POKAZÓW, INFORMACJE O PROJEKCJACH I DEBATACH:

 

☞Terminy projekcji:

🐴7 lutego (środa) godz. 19:00
„Ginący świat” reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.

Debata z udziałem WWF Polska: Masowe wymieranie gatunków – co możemy zrobić, aby powstrzymać ten proces?

 

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem, w tym i my. Zdobywca Oscara® za „Zatokę delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi. To filmowe wezwanie do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągającą katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?

 

🍒7 marca (środa) godz. 19:00
„Zjedz to!”” reż. Grant Baldwin, Kanada, USA, Wlk. Brytania, 2014, 74 min.

Debata z udziałem Greenpeace Polska: Marnowanie jedzenia – dlaczego połowa wyprodukowanej żywności trafia do śmietnika?

 

Jak to możliwe, że wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.

 

🌱4 kwietnia (środa) godz. 19:00
„Ziarno: Nieznana historia” reż. Jon Betz, Taggart Siegel, USA, 2016, 94 min.

Debata z udziałem Greenpeace Polska: Po co nam banki nasion? Bioróżnorodność a bezpieczeństwo

 

Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. To również życie samo w sobie – dzięki nim mamy, co jeść, w co się ubrać i surowce istotne dla naszego codziennego życia. Ich różnorodność i bogactwo zaskakuje, ale w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem. Film to opowieść ku przestrodze, portretująca historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, którzy za wszelką cenę walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion. W fascynujących wywiadach dowiadujemy się o roli nasion, a przede wszystkim dlaczego warto o nie dbać i troszczyć się o jak najszerszą ich różnorodność.

 

Bilety na seanse 15 PLN do nabycia w kasie SDK lub na kupbilecik.pl

 

*Wstęp na debaty wolny (pierwszeństwo mają osoby z biletami, które zostają po seansie).

 

*Osoby, które wezmą udział przynajmniej w trzech projekcjach i debatach otrzymają od nas specjalne naszywki „Obrońców natury”.

 

Organizatorzy: Akademia Dokumentalna, Służewski Dom Kultury, Greenpeace Polska, WWF Polska
Wspierają nas: Wspólny Ogród SDK, Kooperatywa Dobrze
Patroni medialni: Zwykłe życie, Co jest grane 24

 

 

 

                       

zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.