GIMNAZJALNE

Program został zbudowany tak, aby znalazły się w nim filmy zarówno dla uczniów o zainteresowaniach humanistycznych jak i przyrodniczych. Każdy z prezentowanych w programie filmów może stać się punktem wyjścia do dyskusji, w której uczniowie dokonalą umiejętność popierania własnych argumentów. Spotkania składają się z pokazu filmu i 45-minutowej rozmowy po filmie. Nauczyciele otrzymają dodatkowo scenarziusze do lekcji do wykorzystania w ramach zajęć szkolnych.


SPOTKANIA PSYCHOLOGICZNE

NIE TACY SAMI

Cykl filmów dokumentalnych i spotkań dla uczniów szkół gimnazjalnych, który ma na celu zwiększenie ich kompetencji emocjonalnych w trudnym wieku dojrzewania. Będziemy rozmawiać o tym, jak dobrze poczuć się samemu ze sobą, na czym polega poczucie wartości i w jaki sposób je budować. A z drugiej strony przyjrzymy się naszym relacjom z innymi — dlaczego tak łatwo ich oceniamy? Czy więcej nas łączy, czy dzieli? Dzięki spotkaniom uczniowie mają lepiej poczuć się sami ze sobą oraz polepszyć komunikacji z innymi uczniami. Spotkania po filmach, około 45-minutowe, będą prowadzone przez ekspertów Uniwersytetu SWPS. Klasy, które będą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach otrzymają certyfikat „Nie tacy sami” Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS.

Tematy spotkań:
SPOTKANIE 1: WIERZĘ W SWOJĄ PASJĘ i film "Sonita" // SPOTKANIE 2: WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA.DORASTANIE i filmy "Johan", "Rozdział 11", "Ninnoc" // SPOTKANIE 3: CO NASZ ŁĄCZY. O RÓŻNICACH MIĘDZYKULTUROWYCH i film "Adoptowani" // SPOTKANIE 4: DZIAŁAM MIMO GRANICZEŃ i film "Zwykłe zaburzenie"

Badajo. Duchy z morza nowość!

(Walking Under Water)
REŻ. ELIZA KUBARSKA, POLSKA/WIELKA BRYTANIA 2013, 76 MIN

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi- ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać nić chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymują oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Wysepki, na których od setek lat mieszkali, sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurko-wania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Film o przemijaniu, kiedy to stare ustępuje nowemu 
a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.

Temat lekcji po filmie:
Czy to co nowe zawsze musi być lepsze?

Zjedź to! nowość

Just eat it
REŻ. GRANT BALDWIN, KANADA/WIELKA BRYTANIA/USA 2014, 74 MIN

Jak to możliwe,
 że wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku 
w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby
na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Jak jeść świadomie?

Taniec z Marią nowość!

(Dancing with Maria)
REŻ. IVAN GERGOLET, WŁOCHY/ARGENTYNA/SŁOWENIA 2014, 75 MIN

Maria Fux to 90-letnia argentyńska tancerka. We własnym studiu w sercu Buenos Aires pomimo podeszłego wieku nadal tańczy i uczy tańca, zachwycając elegancją i energią młodej tancerki. W jej zajęciach uczestniczą ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk, w tym kobiety i mężczyźni z rozmaitymi rodzajami fizycznego i psychicznego upośledzenia. Każdy ma tu szansę rozwinąć swój własny sposób ekspresji i bez względu na wiek i kondycję odnaleźć w sobie talent tancerza. Integracyjne zajęcia, które prowadzi, pozwalają ludziom na nowo rozkwitnąć, pobudzając do zmian i pozytywnego myślenia. Na zajęciach każdy zmaga się z najtrudniejszym w życiu zadaniem: toczy walkę z własnymi ograniczeniami, o których zresztą często nie ma nawet pojęcia. Film pokazuje, jak żyje i działa ta zupełnie wyjątkowa artystka.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Ciało – jak przezwyciężać swoje ograniczenia. 

BYŁ SOBIE LAS

Once Upon a Forest
REŻ. LUC JACQUET, FRANCJA 2013, 78 MIN

Reżyser nagrodzonego Oscarem Marszu pingwinów zabiera nas w fascynującą podróż do świata natury. Razem odkrywamy tajemnicze i mało znane do tej pory lasy deszczowe, rosnące w Peru i Gabonie. Poznajemy świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, ma swoich bohaterów i swoje czarne charaktery. Film został oparty na oryginalnym pomyśle francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią istotny walor tego obrazu. Atutem filmu jest zastosowana technika 4K i animacje.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Leśny ekosystem. Czy wszystkie lasy są takie same?

FOTOGRAF WOJENNY

War Photographer
REŻ. CH. FREI, SZWAJCARIA 2001, 54 MIN

Bohaterem filmu jest James Nachtwey – jeden z najlepszych fotografów wojennych. Nachtwey dokumentował najbardziej zna- czące wojny i konflikty XX i XXI wieku. Jego zdjęcia porażają siłą wyrazu, ale też przyciągają wzrok wysmakowaniem artystycznym każdego kadru. Dość niezwykłe jest też poczucie misji, które J. Nachtwey przypisuje swojej pracy. Chce pokazywać prawdę ludzkiego cierpienia i uświadomić ludziom bezsens wojen. Film nie tylko obrazuje w jak niebezpiecznych warunkach powstają zdjęcia z pierwszych okładek magazynów na całym świecie, ale stawia też pytania o granice rejestrowania ludzkich tragedii.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Etyka dziennikarska. Czy ludzkie cierpienie może być produktem na sprzedaż?

#CHICAGOGIRL. FACEBOOKOWA REWOLUCJA

#chicagoGirl – The Social Network Takes
REŻ. J. PISCATELLA, USA, SYRIA 2013, 74 MIN

Bohaterką filmu jest Ala’a Basatneh – charyzmatyczna dzie- więtnastolatka, która od 2011 roku za pomocą m.in. mediów społecznościowych pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z ro- dzicami do Stanów Zjednoczonych. Ala’a wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do infor- mowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał nakręcony przez rewolucjonistów. W filmie poznajemy także kilku jej syryjskich przyjaciół. Komentarze dziennikarzy i historyków zapewniają ciekawą analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa w nim Internet i media społecznościowe.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Media społecznościowe. Czy Facebook może być pożyteczny?

WIĘCEJ NIŻ MIÓD

More Than Honey
REŻ. M. IMHOOF, SZWAJCARIA, NIEMCY, AUSTRIA 2012, 90 MIN

Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu pry- watnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o po- ważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Pszczoły zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Podróżując z kamerą po całym świecie reżyser filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Zależność świata ludzkiego od świata przyrody. Czy świat zginie bez pszczół?

KREW W MOIM TELEFONIE

Blood in the Mobile
REŻ. F. PIASECKI POULSEN, DANIA 2010, 56 MIN

Reżyser tego filmu ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w spra- wie globalizacji.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Etyka wielkich korporacji. Czy idealizm może wygrać z regułami współczesnego świata?

KRAJOBRAZ BEZ LUDZI

A Place Without People
REŻ. A. APOSTOLIDIS, GRECJA 2010, 55 MIN

Tanzania to jeden z najuboższych krajów na świecie. 24% jego te- rytorium to obszary chronione. Turyści, przejeżdżający bezkresne sawanny w Tanzanii, zwykle nie zastanawiają się, gdzie podziali się ludzie zamieszkujący te piękne tereny. Nie wiedzą, że zostali oni wygnani przez chciwe rządy, łaknące dużych dochodów z turystyki, a teraz wegetują na obrzeżach olbrzymich rezerwatów. W najlepszym przypadku mogą wypasać bydło na ziemi, którą ich przodkowie zamieszkiwali przez setki lat. Na wysiedlonych tere- nach powstają luksusowe hotele dla turystów, które są budowane przez wielkie korporacje. Nikt nie przejmuje się losem miejscowej ludności, która na zawsze zostaje wykluczona z tych ziem.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Prawa ludzi i prawa zwierząt. Jak być świadomym turystą?

ROCKOWE DZIEWCZYNY

Girls Rock
REŻ. S. KING, A. JOHNSON, USA 2007, 90 MIN

Bohaterkami filmu są obozowiczki Rock and Roll Camp, dziewczęta w wieku od 8 do 18 lat. Dziewczyny są uczone, że zachowania typowe dla chłopców i rockmenów mogą być ich sposobem na wyrażanie siebie. Dlaczego dziewczyna nie może zachowywać się hałaśliwie, a chłopak tak? Czy gitara elektrycz- na i perkusja nie są instrumentami dla dziewcząt? Przez tydzień uczestniczki obozu muszą przygotować koncert dla dużej publiczności. W międzyczasie są prowadzone warsztaty o różnej tematyce, od rockowej po psychologiczną.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE:
Zainteresowania i fascynacje. Co to znaczy „dziewczęce” i „chłopięce”?

Sonita

Sonita
reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran, Niemcy, Szwajcaria, 2015, 91 min.

Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowym wydawaniu dziewczynek za mąż.


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.