Nie tacy sami - cykl psychologiczny dla gimnazjum

Cykl filmów dokumentalnych i spotkań dla uczniów szkół gimnazjalnych, który ma na celu zwiększenie ich kompetencji emocjonalnych w trudnym wieku dojrzewania. Będziemy rozmawiać o tym, jak dobrze poczuć się samemu ze sobą, na czym polega poczucie wartości i w jaki sposób je budować. A z drugiej strony przyjrzymy się naszym relacjom z innymi — dlaczego tak łatwo ich oceniamy? Czy więcej nas łączy, czy dzieli? Dzięki spotkaniom uczniowie mają lepiej poczuć się sami ze sobą oraz polepszyć komunikację z innymi uczniami. 


WIERZĘ W SWOJĄ PASJĘ

Sonita

Sonita
reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran, Niemcy, Szwajcaria 2015, 91 m

Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowym wydawaniu dziewczynek za mąż.


WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA — DORASTANIE

Johan

Johan
reż. Sjoerd Niekamp, Holandia 2014, 15 min

Dwunastoletni Johan marzy o odkrywaniu świata. Bierze udział w tygodniowym surwiwalowym obozie w lesie. Nie jest łatwo: nie może odnaleźć się w grupie i bardzo tęskni za domem. Film opowiada o wychodzeniu ze swojej strefy komfortu jako nieodłącznym elemencie dorastania.


Rozdział 11

Chapter 11
reż. Ania Winiarska, RPA, Szwecja, Dania 2015, 28 min

Sukces odniesiony w młodym wieku ma pozytywne i negatywne strony. Nastoletnia Anita z RPA to międzynarodowa zwyciężczyni w rajdach rowerowych BMX. Śledzimy, w jaki sposób Anita radzi sobie ze sławą i popularnością, a także presją przed utratą tytułu mistrzyni.


Ninnoc

Ninnoc
reż. Niki Padidar, Holandia, 2015, 27 min

Nigdzie nie pasuję. Czuję się inna. Nie wiem, kim jestem. Takie dylematy ma wiele nastolatek, które często są osamotnione w swoim zagubieniu. Ninnoc jest jedną z nich. Zadaje sobie pytania, czym jest popularność, tak ważna w tym wieku? Kiedy jest się ” normalnym”, a kiedy już nie? Film pokazuje jak sobie radzić z ”dołem” wieku dorastania?


CO NASZ ŁĄCZY – O RÓŻNICACH MIĘDZYKULTUROWYCH

Adoptowani

Adopted
reż. Gudrun F. Widlok, Rouven Rech, Niemcy, Ghana 2010, 90 min

O modzie na adoptowanie dzieci z krajów Trzeciego Świata, szczególnie wśród celebrytów, słyszał każdy. Ale adopcja przez afrykańskie rodziny dorosłych Europejczyków, którzy czują się osamotnieni w zachodnich społeczeństwach – to zupełnie nowy trend. Film pokazuje trzy osoby, które zdecydowały się zostać adoptowane przez rodziny w Ghanie. Film jest zapisem bardzo ciekawego projektu i dobrym dokumentem o związkach międzyludzkich.


DZIAŁAM MIMO GRANICZEŃ

Zwykłe zaburzenie

Natural Disorder
reż. Christian Sønderby Jepsen, Dania 2015, 98 min

Jacob Nossell to 27-letni student dziennikarstwa i satyryk cierpiący na porażenie mózgowe. Ma trudności z koordynacją mowy i ruchów ciała, cierpi na sztywność i skurcze mięśni, ale pod względem umysłowym jest na równi z kolegami. Jest zbyt inny od reszty, aby ta zaakceptowała go jako normalnego, a zbyt normalny, aby móc zaakceptować proponowany mu w społeczeństwie los. Jak zatem można zdefiniować pojęcia normalności i inności? W Duńskim Teatrze Królewskim reżyseruje spektakl, w którym odkrywa sens tożsamości i normalności, rozważając przy okazji, czym tak naprawdę jest życie.


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.