Nowa Ekonomia: Ludzie zamiast Liczb

Cykl pokazów filmów dokumentalnych oraz dyskusji o Nowej Ekonomii. Coraz częściej politycy i naukowcy sięgają po najnowsze zdobycze ekonomii behawioralnej, aby zrozumieć dlaczego ludzie podejmują irracjonalne decyzje. Coraz więcej osób kwestionuje model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji i pyta dlaczego PKB jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten ani nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Podczas naszych spotkań będziemy się zastanawiać jak Nowa Ekonomia może pomóc nam zrozumieć otaczający nas świat i wyzwania XXI wieku. 


Martin Armstrong: przepowiadacz

(The Forecaster)
reż.: Marcus Vetter, Niemcy 2014, 100 mi

Martin Armstrong jako młody chłopak zbierał monety. W dorosłym życiu założył firmę Princeton Economics International i stworzył Model Zaufania Ekonomicznego, który z dokładnością do jednego dnia przewiduje kolejne krytyczne punkty w dziejach ludzkości, związane ze zmianami cykli ekonomiczno-politycznych. Armstrong twierdzi, że przewidział „czarny poniedziałek” na nowojorskiej giełdzie w 1987, „upadek” Japonii z 1989 i zapaść gospodarczą w Rosji w 1998 r. Te i podobne rewelacje przyniosły mu sławę, klientelę najbardziej wpływowych graczy w światowej ekonomii, ale i wrogów. W 1999 roku do drzwi Armstronga zapukali agenci FBI. W rezultacie trafił do więzienia, by po 7. latach trwania procesu (jedna z najdłuższych spraw cywilnych w historii amerykańskiego prawa) przyznać się do popełnienia oszustw finansowych. Po wyjściu z więzienia w 2011 roku Armstrong postanowił wskrzesić firmę. Przewiduje, że w najbliższych latach kryzys ekonomiczny popchnie światowe mocarstwa do poważnych zmian politycznych… Geniusz, szuler czy szachista? Film Marcusa Vettera to klasyczny film dokumentalny o nietuzinkowej postaci, który pokazuje, że rzeczywistość pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

Temat: Czy da się przewidzieć kolejny kryzys?

Mikrotopia

(Microtopia)
reż. Jesper Wachtmeister, Szwecja, 2013, 52 min

Jakbyś się czuł, gdybyś zamieszkał w samochodzie lub w wąskiej metalowej kapsule ponad drzewami, a cały swój dobytek nosił w plecaku? Dla większości z nas dom oznacza stabilizację, stałość i trwałość. Jednak w obliczu wzrostu ludzkiej populacji i technologii współczesne społeczeństwo musi stać się coraz bardziej mobilne i dążyć do minimalizmu. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne mieszkania, które można z łatwością transportować w coraz to nowe miejsca i sytuacje. Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. Oprócz różnorodnych wspaniałych koncepcji architektonicznych mini-domów, doskonale zwizualizowanych zresztą w technice 3D, mamy tu również szansę poznać opinie współczesnych nomadów, ludzi bezdomnych, zestresowanych, potrzebujących prywatności i izolacji. Opowiadają oni o własnej koncepcji domu i sposobie, w jaki próbują ją zrealizować. Obserwujemy, jak funkcjonują domy na chodniku, dachu, w przemysłowych przestrzeniach, a także na łonie natury, dzięki czemu mamy szansę przyjrzeć się, jak korespondują one ze współczesną architektoniczną ideą mini-domów. Czy rzeczywiście jest to prawdziwa i realna szansa dla coraz bardziej powiększającej się ludzkości, czy raczej czysty eksperyment dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić lub nie mają innego wyjścia? Ten pięknie nakręcony film bez wątpienia podejmuje niezwykle ważny problem dotyczący współczesności i stara się rozwiązać go w zaskakujący sposób.

Temat: Życie na kredyt to konieczność czy ekstrawagancja?

Pułapki Rozwoju

(Surviving Progress)
reż.: Mathieu Roy, Harold Crooks,Kanada 2011, 86 min

Dwaj kanadyjscy reżyserzy – Mathieu Roy i Harold Crooks, nakręcili film będący ostrzeżeniem, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi. Dzieje się tak głównie z powodu niemożności odrzucenia paradygmatu rozwoju, czyli nieograniczonego niczym podboju i wykorzystania naszej planety. Odwołując się do historii cywilizacji, reżyserzy filmu w fascynujący sposób pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na Ziemi, a nasza – jak się okazuje – wcale nie jest w tym procesie wyjątkiem. Przytaczając mocne naukowe argumenty teoretyków i praktyków ekonomii, w tym: Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Václava Smila, Daniela Povinelliego, Gary’ego Marcusa czy Mariny Silvy, reżyserzy wzywają do zmiany w postrzeganiu świata, jednak bez wzbudzania histerii czy szukania wroga. „Pułapki rozwoju” przedstawiają świetnie zilustrowane diagnozy na temat współczesności, przekraczające problematykę aktualnego kryzysu ekonomicznego i klimatycznego. Dotyczą bowiem sposobu naszego myślenia i fałszywej wiary w rozwój jako panaceum na całe zło.

Temat: Czy potrzebujemy PKB?

Alfabet

(Alphabet)
reż.: Erwin Wagenhofer, Niemcy/Austria 2013, 113 min

„Alfabet” Erwina Wagenhofera jest kolejną próbą (po „Nakarmimy świat” i „Zaróbmy jeszcze więcej”) przyjrzenia się najważniejszym problemom współczesności. Tym razem znany austriacki dokumentalista wziął na warsztat temat edukacji. Reżyser przygląda się temu w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób myślenia o świecie i kształtuje naszą osobowość. Zwraca uwagę na wpajany dzieciom szablonowy sposób myślenia, naukę opartą na rywalizacji od najmłodszych lat i ograniczanie kreatywności uczniów. Wagenhofer nie stawia przed odbiorcą gotowych metod na naprawę wadliwego systemu. Przedstawia nam złożony i kompleksowy obraz sytuacji, który sam w sobie skłania do refleksji. Erwin Wagenhofer za swoją działalność artystyczną został wyróżniony nagrodą Amnesty International Human Rights Award.

Temat: Edukacja w służbie ekonomii?

Czterej jeźdźcy Apokalipsy

(Four Horsemen)
reż.: Ross Ashcroft, Wielka Brytania 2011, 97 min

Reżyserem filmu jest wygnaniec ze świata biznesu, jak sam siebie nazywa, który pokazuje, jak w rzeczywistości działa globalna ekonomia. Żyjemy w czasach konsekwencji neokapitalizmu, którego żądza zysku i prymitywna ideologia rozwoju doprowadziła ludzkość na skraj przepaści. „Wszyscy mówią, że system zawiódł. Ale to nieprawda. Działa wręcz perfekcyjnie – wedle reguł, na bazie których został stworzony. Chcąc zmienić system należy zmienić te reguły” – mówił reżyser. W filmie wypowiada się 23. światowej sławy myślicieli, którzy spotkali się, aby przerwać milczenie i wyjaśnić, jakie mechanizmy rządzą światem. W prosty sposób opisują, co należy zmienić na wyższych uczelniach, w polityce czy w korporacjach. „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” to niezależna produkcja, zrealizowana przez zespół młodych filmowców, którzy zainicjowali debatę na temat tego, jak poprawić jakość życia we wszystkich krajach.

Temat: Jak zmienić reguły systemu?

Upór natury 

(Natural Resistance)
reż.: Jonathan Nossiter, Paula Prandini, Włochy/Francja,= 2014, 85 min

Czworo właścicieli winnic we Włoszech prowadzi życie, o jakim zawsze marzyli. Giovanna Tiezzi i Stefano Borsa w Toskanii odnaleźli sposób na uprawę winorośli, owoców i wytwarzanie wina metodą, która jest zgodna z ich etruskimi korzeniami. Nie jest to łatwe zadanie, bo kontrolujący wszystko silny przemysł winiarski nakłada na nich kary za niestosowanie przemysłowych metod produkcji i dodatków chemicznych, co utrudnia im również sprzedaż wina w sklepach. Z kolei Corrado Dottori i Valeria Bochi wyprowadzili się z przemysłowego Mediolanu na farmę dziadka w magicznym Marches, gdzie pracują jako rolnicy. Była bibliotekarka Elena Pantaleoni pracuje w winnicy ojca w Emilii i stara się przemienić ją w bajkowe miejsce. I wreszcie Stefano Bellotti – radykalny rolnik i poeta, który usilnie łamie wszelkie zasady w prowadzonej przez siebie awangardowej winnicy w Piemoncie. Wszystkich łączy jeden cel: chcą produkować wino w możliwie najbardziej tradycyjny sposób, z użyciem naturalnych metod, bez ulepszaczy i związków chemicznych i bez konieczności podporządkowania się ścisłym regułom, obowiązującym w tym biznesie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, bo nie każdy wierzy w sens walki o postępowe, ekologiczne i ekonomiczne rolnictwo.

Temat: Efektywność nas niszczy?

zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.