Ekologia: Jestem tym co jem

JESTEM TYM CO JEM

Cykl składający się z filmów dokumentalnych na temat zdrowego odżywiania. Porusza problemy pojawiające się na poziomie produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności. Co jest dla nas zdrowe a co nam szkodzi? Czym jest etyczne i odpowiedzialne rolnictwo? Dlaczego marnujemy ogromną część wyprodukowanej żywności i jaki ma to wpływ na nas i zdrowie planety?


Upór natury 

(Natural Resistance)
reż.: Jonathan Nossiter, Paula Prandini, Włochy/Francja,= 2014, 85 min

Czworo właścicieli winnic we Włoszech łączy jeden cel: chcą produkować wino w możliwie najbardziej tradycyjny sposób, z użyciem naturalnych metod, bez ulepszaczy i związków chemicznych i bez konieczności podporządkowania się ścisłym regułom, obowiązującym w tym biznesie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, bo nie każdy wierzy w sens walki o postępowe, ekologiczne i ekonomiczne rolnictwo.


Zjedz to!

Just eat it: A food waste story
reż. Grant Baldwin Kanada/ USA/ Wielka Brytania, 2014, 74'

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach.


Więcej niż miód

More than honey
reż. Markus Imhoof Austria, Niemcy, Szwajcaria, 2012, 90'

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys


Łowcy owoców

The Fruit Hunters
reż. Yung Chang Kanada, 2012, 95 min

Można spotkać ich w głębi dżungli w Borneo, w kanionach Hollywood Hills, na straganach na Bali, a nawet na własnym podwórku. To łowcy owoców, napędzani przez pasję odkrywania nieznanych, dziwnych i unikalnych smaków. Poświęcili swoje życie, aby stworzyć owocowy ogród Edenu w świecie zdominowanym przez uprzemysłowioną monokulturę, która produkuje rzeczy pozbawione smaku i zapachu. Historie opowiadane przez łowców owoców reżyser zgrabnie łączy z rysem kulturalnym i obyczajowym ludzkości na przestrzeni wieków. Bohaterami w filmie Yunga Changa są nie tylko łowcy, ale również, a może przede wszystkim, same owoce: przepiękne, kolorowe mango, jedwabiste fasole czy kremowe, intensywnie pachnące flaszowce peruwiańskie.


Dni, na które czekamy

Good Things Await
reż. Phie Ambo Dania, 2014, 91 min

Niels Stokholm od 1975 roku jest właścicielem jednego najsłynniejszych gospodarstw w Danii o nazwie Thorshøjgaard. Jego filozofia opiera się na trwałości i harmonii z naturą, a podejście do życia warunkuje szacunek do świata roślin i zwierząt, którym pozwala żyć w zgodzie z instynktami. Nie traktuje on Thorshøjgaard i hodowli w kategoriach tu i teraz. Ma własną wizje dla przyszłych pokoleń i nadzieję, że Matka Ziemia pozostanie urodzajna przez następne tysiąc lat. Taka filozofia życia i rolnictwa nie spotyka się jednak z poparciem duńskich władz.


GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi

All of Us Guinea Pigs Now?
reż. Jean-Paul Jaud Francja, 2012, 118 min

W 2011 roku miliard ludzi głoduje, a miliard czterysta milionów nie ma dostępu do elektryczności. GMO i energia nuklearna są rezultatem sytuacji gospodarczej po II wojnie światowej i wydają się dziś nie do uniknięcia – ponoć dla naszego dobra… Czy rzeczywiście powinniśmy jednak pozwolić na ich masowe wprowadzenie bez długoterminowych testów?


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.