Seniorzy

Film dokumentalny jest podróżą a doskonałym czasem na podróżowanie jest emerytura. Proponujemy Państwu cykl spotkań, podczas którego zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat oraz stworzymy przestrzeń do rozmowy o nich. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci. Do każdego filmu zaprosimy gościa, specjalistę z danej dziedziny. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom, dowodzą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.


Więcej niż miód

More Than Honey
reż. Markus Imhoof, Austria/Niemcy/Szwajcaria 2012, 92 min.

Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Pszczoły zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser filmu stara się znaleźć przyczyny tego zjawiska oraz przybliżyć widzom konsekwencje, jakie może mieć dla Ziemi wyginięcie pszczół.


Nie zapomnij mnie

Forget Me Not
reż. David Sieveking, Niemcy 2013, 88 min.

Gdy David Sieveking zorientował się, że jego matka Gretel zaczyna chorować na Alzheimera, podjął decyzję, by nakręcić dokument, który ocali resztki jej wspomnień. Reżyser patrzy na jedną z najbliższych mu osób z miłością i czułością, co wyraźnie widać w jego filmie. Sieveking nie skupia się na samej chorobie tylko na matce, jej uczuciach i skrawkach z przeszłości, które jeszcze pamięta.


Kraina szczęścia

Happiness
reż. Thomas Balmès, Francja/Finlandia 2013, 80 min

Film opowiadający o upowszechnianiu telewizji w Bhutanie, w górskiej wiosce Laya, położonej daleko w Himalajach i będącej ostatnim miejscem, w którym nie ma dostępu do elektryczności i w którym nie działa telewizja. Przepięknie sfilmowana, poetycka opowieść jest ciekawym portretem tego, w jaki sposób postęp gospodarczy i kulturalny zmienia tradycyjne społeczeństwa i kultury.


Mundial. Gra o wszystko

Mundial. The Highest Stakes
reż. Michał Bielawski, Polska 2013, 95 min

Dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego w Polsce. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.


Był sobie las

Once Upon a Forest
reż. Luc Jacquet, Francja 2013, 78 min

Reżyser nagrodzonego Oscarem „Marszu pingwinów” zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zachwycający przepięknymi ujęciami, film ten oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią istotny walor tego obrazu.


Odessa... Odessa!

Odessa Odessa
reż. Michale Boganim, Izrael/Francja 2004, 96 min

Baśniowy klimat i realizm reportażu – te dwie, zdawałoby się wykluczające się cechy, koegzystują w filmie „Odessa... Odessa!”. Z jednej strony jest to opowieść o losach odeskich Żydów, którzy opuścili Ukrainę po rozpadzie Związku Radzieckiego. Z drugiej, przypowieścią o wygnaniu – faktycznym lub mentalnym – które stało się udziałem globalnego człowieka.


Spotkania na krańcach świata

Encounters at the End of the Word
reż. Werner Herzog, USA/Wlk. Brytania 2008, 90 min.

Antarktyda w filmie Wernera Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Lodowy kontynent działa jak magnes na wszelkiego typu utalentowanych dziwaków, odszczepieńców i nałogowych marzycieli. Zgromadzeni tu badacze należą do czołówki współczesnej nauki, jednak zdecydowali się uciec od zgiełku cywilizacji i właśnie tutaj przeprowadzać swoje badania. Z rozmów przeprowadzonych przez Herzoga, skupiających się w dużej mierze na fascynacjach naukowców, wyłania się coś, za czym od lat wędruje sam reżyser - tajemnica, zbliżająca jego i nas, do absolutu.


Strumień miłości

Stream of Love / Szerelempatak
reż. Ágnes Sós, Węgry, 2013, 70 min

Okazuje się, że strumień miłości i pożądania może płynąć w żyłach każdego z nas, bez względu na wiek. Widać to w jednej z rumuńskich wiosek w Transylwanii, w której większość mieszkańców to starsi ludzie, których serca i dusze przepełnia spontaniczny powiew pożądania i miłości. Obserwując urokliwych starszych ludzi, słuchając ich poruszających, często wręcz tragikomicznych historii nabieramy przekonania, że prawdziwa miłość i pożądanie nie znają wiekowych granic i są napędem dla pełnych optymizmu i radości osiemdziesięciolatków.


Kucharze historii

Cooking History
reż. Péter Kerekes, Słowacja/Czechy/Austria 2009, 88 min

Bohaterami filmu są wojskowi kucharze, dla których nie ma miejsca w podręcznikach historii. Dzięki filmowi Pétera Kerekesa możemy przekonać się, jak bardzo niedoceniana jest rola tych, którzy zajmują na scenie wojny miejsca daleko w tyle, choć mają poważne zadanie: nakarmić armię żołnierzy. Oglądając ten film przypominamy sobie specyficzny humor Hrabala, a także atmosferę filmu M.A.S.H., ale nie zapominamy o 60 milionach żołnierzy, którzy polegli na różnych polach walki. Nastrój absurdu i groteski nie zwalnia nas od gorzkich refleksji i niebagatelnych pytań o przepis na życie.


Życie Jane

Jane’s Journey
reż. Lorenz Knauer, Niemc 2010, 107 min

Dr Jane Goodall to znana na całym świecie społeczna aktywistka, ikona ekologii, autorytet w dziedzinie nauki, propagatorka światowego pokoju, rzeczniczka praw zwierząt i poszanowania przyrody. W filmie widzowie towarzyszą Goodall w jej nieustannych wyprawach, przemierzając razem z nią kilka kontynentów. W efekcie „Życie Jane” to zachwycająca i niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o jednej z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych kobiet naszych czasów.


Klasztor. Pan Vig i zakonnica

The Monastery: Mr. Vig and the Nun
reż. Pernille Rose Grønkjær, Dania 2006, 84 min

Pan Vig postanawia przekazać swój zamek Rosyjskiej Cerkwi. Pusty przez niemal czterdzieści lat, używany tylko przez jedną osobę, budynek przypomina wielki relikt przeszłości. Podobnie jak Vig - wiekowy kawaler, mizantrop. Dotychczas bez kobiet w pobliżu i potrzeby emocjonalnego zaangażowania teraz musi dzielić swój dom z upartą siostrą Amwrioszą i jej zakonnicami. Spotkanie sacrum z profanum, Wschodu z Zachodem, kobiety z mężczyzną, szczęścia ze smutkiem.


Miłośnicy ogródków

Garden Lovers
reż. Virpi Suutar, Filandia 2013, 73 min

Film jest lirycznym hołdem dla ogródków i ich miłośników. Film toczy się w Filandii, miejscu gdzie zima trwa większą część roku. Podczas gdy na zewnątrz wieczory są długie i ciemne a ziemia zamarznięta, działkowicze intensywnie przygotowują się na przyjście wiosny, sprzeczają się o ogródkowe prace oraz najlepsze sposoby usuwania chwastów. Aby podczas letnich wieczorów dumać nad pierwszą miłością, reinkarnacją i moralnością.


Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham

Paweł Łoziński, Polska, 2016, 76 min

Paweł Łoziński ponownie odsłania intymne relacje rodzinne. Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły, które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym - doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro. Ekstremalnie bliskie kadry (niezwykłe zdjęcia Kacpra Lisowskiego) wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Jako widzowie jesteśmy świadkami napięć, łez, żalu i frustracji. Podglądamy sesje na przestrzeni kilku miesięcy i widzimy, jak ewoluuje relacja matki i córki. Ale przecież to, co dzieje się za drzwiami gabinetu, powinno być owiane tajemnicą zawodową. Jak udało się Pawłowi Łozińskiemu złamać tę żelazną zasadę?


Nie opuszczaj mnie

reż. Jin Mo-young, Korea Południowa, 2013, 86 min.

98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Mają dwanaścioro dzieci (z których sześcioro nie żyje), ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową – zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. Film stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego (4 mln widzów).


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.