Rodzice

 Akademia Dokumentalna DLA RODZICÓW to cykl filmów dokumentalnych, w których poruszane są tematy bliskie każdemu rodzicowi: system edukacji, kreatywność dzieci, zagrożenia w internecie, jak radzić sobie z ADHD, seksualność nastolatków. Prezentowane filmy zadają również pytania: jak samemu żyć, aby dobrze wychować młodego człowieka? Jakich wartości wyznawać i jakie przekazywać następnemu pokoleniu? 


Alfabet

Alphabet
reż. Erwin Wagenhofer, Austria/Niemcy 2013, 107 min

98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. "Alfabet" pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Obserwujemy, jak wygląda ten proces na świecie. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. .


Kraina szczęścia

Happiness
reż. Thomas Balmès, Francja/Finlandia 2013, 80 min

Film opowiadający o upowszechnianiu telewizji w Bhutanie, w górskiej wiosce Laya, położonej daleko w Himalajach i będącej ostatnim miejscem, w którym nie ma dostępu do elektryczności i w którym nie działa telewizja. Przepięknie sfilmowana, poetycka opowieść jest ciekawym portretem tego, w jaki sposób postęp gospodarczy i kulturalny zmienia tradycyjne społeczeństwa i kultury.


Skazani na ADHD

Four Letters Apart – Children in the Age of ADHD
reż. Erlend E. Mo, Dania/Norwegia 2013, 87 min

Bohaterami filmu jest trójka dzieci cierpiących na ADHD. Wiktor, Martine i Marino chodzą do normalnej szkoły, lecz do specjalnej klasy, w której prowadzony jest program alternatywnego sposobu leczenia tej choroby. Oparty jest on nie na typowej medycznej diagnozie i lekach, lecz na próbie poznania i zrozumienia wyzwań i szans, jakie rodzi indywidualna natura każdego z dzieci.


Gunnar szuka Boga

Gunnar Goes God
reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia 2010, 85 min

Gunnar to przykładny ojciec średniozamożnej skandynawskiej rodziny, któremu pozornie nic nie brakuje do szczęścia. Tylko pozornie, bowiem Gunnar decyduje się na wyjazd do pierwszego chrześcijańskiego klasztoru w Egipcie z zamiarem odnalezienia zaginionej duchowości. To tutaj, w ciszy, skupieniu i spokoju, razem z ekipą filmową chce poczuć i zrozumieć pierwiastek boski.


W (nie)realu

InRealLife
reż. Beeban Kidron, Wielka Brytania 2013, 86 min

Reżyserka zabiera nas w podróż do świata współczesnych brytyjskich nastolatków, sugerując wyraźnie, że zamiast obietnicy wolności i otwartego łącza, Internet usidla, a co więcej – silnie uzależnia od komercyjnego rynku i reklam. Czy jako dorośli potrafimy jednak przeciwstawić się niebezpiecznej pułapce, jaką jest dla naszych dzieci łatwy i całodobowy dostęp do niczym niekontrolowanej sieci?


Uciekinier z Nowego Jorku

Song from the Forest
reż. Michael Obert, Niemcy 2013, 97 min

Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Jego poszukiwania zaprowadziły go aż do środkowoafrykańskiej dżungli, gdzie zbliżył się do plemienia Pigmejów stojących za stworzeniem tej piosenki i nigdy już nie wrócił do życia w mieście. 25 lat od wyjazdu z kraju Louis zabiera syna w podróż do Stanów Zjednoczonych.


Seksowne dzieci

Sexy Baby
reż. Jill Bauer, Ronna Gradus, Stany Zjednoczone 2012, 84 min

Cyberwiek stworzył nowy seksualny krajobraz, który poznajemy poprzez historię trzech bohaterek. To, co kiedyś było owocem zakazanym i wstydliwym, z dolnej półki lub klubu za zaciemnionymi szybami, dzisiaj przenika do głównego nurtu cywilizacji, wpływając na postawy, charaktery i wybory współczesnego człowieka.


Kumaré. Guru dla każdego

Kumaré: A True Film About a False Prophet
reż. Vikram Gandhi, Stany Zjednoczone 2011, 84 min

Kumaré to oświecony guru ze Wschodu, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Szerzone przez niego poglądy i idee okazały się na tyle pożądane, że do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania. Sęk w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest niezwykle zabawnym zapisem tego szczególnego eksperymentu.


Nad morzem

Alamar
reż. Pedro González - Rubio, Meksyk 2009, 73 min

Natan jest synem Meksykanina i Włoszki, którzy decydują się na rozwód. Nim jednak do tego dojdzie, ojciec zabiera Natana w podróż łodzią do unikalnej rafy koralowej Banco Chinchorro. Ten przepiekny zakątek w Meksyku okazuje się być nie tylko idealnym miejscem wypoczynku, lecz także miejscem, gdzie dokona się doskonała lekcja pozytywnego i troskliwego ojcostwa.


EXTRA: fabularne kino skandynawskie

Gra

Play
reż. Ruben Östlund, Szwecja 2011, 118 min

Inspiracją dla filmu były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.


EXTRA: fabularne kino skandynawskie

Turysta

Tourist
eż. Ruben Östlund, Dania/Francja/Norwegia/Szwecja 2014, 118 min

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po tym wstrząsającym wydarzeniu wspólne życie tej rodziny staje pod znakiem zapytania.


zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.