Akademia filmu awangardowego I – nowe zajęcia dla studentów UW i ASP

14.08.2019

W semestrze zimowym 2019/2020 odbędzie się nowy fakultet dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowany przez Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W programie Akademii filmu awangardowego I ponad 40 filmów awangardowych i filmów dokumentalnych nawiązujących do tradycji awangardy oraz wykłady specjalistów.

Projekcje i wykłady będą odbywały się w czwartki w kinie Iluzjon w godz. 17-20. Zajęcia mają charakter ogólnouniwersytecki na UW (4 pkt ECTS). Studenci Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP I stopnia (studiów licencjackich) mogą otrzymać za zaliczenie zajęć 3 pkt ECTS, studenci II stopnia 4 pkt ECTS. Pierwsze odbędą się 3 października w kinie Iluzjon. Koszt karnetu to 100 zł. Sprzedaż karnetów na semestr zajęć ruszy we wrześniu. Osoby spoza uniwersytetu także będą mogły wykupić karnet.

 

Zajęcia mają na celu zwiększenie świadomości wpływu tradycji awangardy filmowej na formy wyrazu obecne we współczesnym filmie, w tym szczególnie w filmie dokumentalnym, budowanie kompetencji odbioru sztuki współczesnej.

 

Pula nieodpłatnych karnetów zostanie rozdysponowana osobom o trudnej sytuacji materialnej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy: https://artmuseum.pl/pl/news/akademia-filmu-awangardowego-i-2

 

Historia eksperymentu filmowego

 

Zajęcia obejmują projekcje filmów legendarnych twórców, którzy ukształtowali historię kina awangardowego m.in.: Luisa Buñuela i Salvadora Dali’ego, Dzigi Wiertowa, Mai Deren, Jonasa Mekasa, Franciszki i Stefana Themersonów, Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, Kennetha Angera, Yoko Ono. Sylwetki Mai Deren, Josepha Beuysa, Tony’ego Conrada przybliżą współczesne filmy dokumentalne.

 

Projekcje filmów dokumentalnych, czerpiących z tradycji kina awangardowego będą integralną częścią zajęć. Współczesne kino dokumentalne to obecnie jeden z najciekawszych i najszybciej rozwijających się gatunków filmowych. Filmy dokumentalne, które znalazły się w zestawieniu, charakteryzuje nowatorstwo formy, przybliżające je do granicy między dokumentem a kinem eksperymentalnym.

 

Zajęcia w semestrze zimowym 2019/2020 poprowadzą dr Marcin Borchardt, Sebastian Cichocki, prof. dr hab. Marcin Giżycki, Paulina Haratyk, Jakub Majmurek, Antonii Michnik, Daniel Muzyczuk, prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, Karol Radziszewski, Gabriela Sitek.

 

Akademia filmu awangardowego I jest pierwszą częścią programu Akademii filmu awangardowego, składającego się z dwóch semestralnych cykli, które obejmują zagadnienia historii filmu awangardowego – od lat 20. do czasów najnowszych.

 

Zaliczenie zajęć

 

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego, chcący uczestniczyć w zajęciach i uzyskać z nich zaliczenie, zobowiązani są do rejestracji na zajęcia w systemie USOS, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zobowiązani są do rejestracji na zajęcia w systemie Akademus.asp.waw.pl oraz wykupienia semestralnego karnetu, którego cena wynosi 100 zł. Karnety trafią do sprzedaży we wrześniu.

 

Dopiero po rejestracji należy wykupić karnet, który jest biletem wstępu na zajęcia na sali kinowej. Można również wykupić karnet bez rejestracji, żeby uczestniczyć w zajęciach jako wolny słuchacz. Zakup karnetu będzie możliwy we wrześniu.

 

Więcej o zajęciach i zapisach dla studentów UW na stronie: http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/akademia-filmu-awangardowego-i/

Więcej o zajęciach i zapisach dla studentów Zarządzania Kulturą Wizualną ASP: http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/akademia-filmu-awangardowego-i-2/

 

Osoby spoza uniwersytetu mogą zapisać się na cykl projekcji i wykładów pod adresem: akademiafilmuawangardowego@gmail.com Warunkiem uczestniczenia w cyklu jest wykupienie karnetu w cenie 100 zł. Szczegóły dotyczące formy zakupu karnetu są dostępne na stronach: http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/akademia-filmu-awangardowego-i/ i http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/akademia-filmu-awangardowego-i-2/

 

Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt Akademia filmu awangardowego jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerami projektu są: Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video w Berlinie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Cinémathèque Française, Home Movie Day Warszawa.

 

Kuratorzy: Łukasz Ronduda, Gabriela Sitek

Współpraca: Katarzyna Karwańska

Obieg i przygotowanie kopii: Michał Rogalski

Identyfikacja wizualna: Marta Lissowska

Szczegółowe informacje o harmonogramie projekcji i formach zapisach na zajęcia znajdują się pod tym linkiem dla studentów UW>> 

oraz na stronie dedykowanej studentom ASP >>

zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.