Found footage: ożywianie archiwów – pokazy filmów / dyskusje / warsztaty / Home Movie Day

06.10.2017

Fundacja Okonakino i Against Gravity

zapraszają na wydarzenie:

 

Found footage: ożywianie archiwów

Pokazy filmów, dyskusje, warsztaty

 

Daty: weekendy 14-15 października i 21-22 października 2017

 

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37

 

Strona projektu: https://www.ozywianiearchiwow.com/

 

Dołącz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/495844627458195/

 

Zapraszamy na cykl projekcji niepokazywanych dotąd w Polsce, docenionych zagranicznych filmów found footage, czyli takich które powstały w procesie montażu archiwalnych filmów i zdjęć, i odpowiadających im polskich filmów ożywiających archiwa. W programie dyskusje polskimi reżyserami, artystami i krytykami sztuki oraz warsztaty montażowe, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage.

 

Polscy widzowie nie mięli dotąd okazji zapoznać się z większością docenionych na świecie, współczesnych, dokumentalnych filmów found footage, wykorzystujących prywatne i publiczne archiwalne materiały filmowe. Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Pokażemy je w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie „Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.

 

Integralną częścią projektu są dyskusje z polskimi artystami, których prace prezentujemy, oraz teoretykami i kuratorami. Pozwolą one zrozumieć, na czym polega found footage technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu „obrazów znalezionych”, prowadząca do rekontekstualizacji gotowego materiału filmowego. Przybliżą rolę dzieł found footage, często ujawniających sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów, w tworzeniu współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych.

 

Zadamy pytanie o zmieniający się kształt współczesnych archiwów i zwiększającą się rolę prywatnych, amatorskich filmów w nich gromadzonych i wykorzystywanych przez twórców w projektach artystycznych. W dyskusjach wezmą udział Jakub Mikurda, Paweł Mościcki, Małgorzata Radkiewicz, Dagmara Rode i Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach projektu.

 

Projekcje zagranicznych i polskich filmów found footage oraz dyskusje odbędą się w weekend 14-15 października na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

 

W drugi weekend trwania projektu 21-22 października także na na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wybrzeże Kościuszkowskie 37) odbędą się warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy montażowe z wykorzystaniem archiwalnych materiałów filmowych. Także tego dnia odbędzie się pokaz ostatniego filmu znanego na całym świecie twórcy found footage Forgáca, „Picturesque Epochs” (2017). Uzupełnieniem projektu jest Home Movie Day (https://homemoviedaywarsaw.com/) – wydarzenie poświęcone kinu amatorskiemu rejestrowanemu na wąskich taśmach. Zapraszamy na nie szczególnie osoby, które posiadają amatorskie filmy na taśmach 8 mm, SUPER 8 mm i 16 mm. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać.

 

Miejsce: Pokazy filmów, dyskusje i warsztaty odbędą się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

 

Udział w dyskusjach i projekcjach jest wolny, na warsztaty obowiązują zapisy – prosimy o maila na adres: ozywianiearchiwow@gmail.com. Koszt udziału w warsztacie wynosi 35 zł.

 

Program wydarzenia: https://www.ozywianiearchiwow.com/program/

 

Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day i Kinoteka. Patronem medialnym projektu są „Ekrany” i Warsawnow.pl.

Pomysł i realizacja: Paulina Haratyk, Gabriela Sitek

Projekty graficzne: Pilar Rojo

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017

 

Kontakt:

Gabriela Sitek

e-mail: gabriela@againstgravity.pl

tel. 504 014 244

zapisz się do newslettera

Against Gravity z siedzibą w Warszawie przy ulicy Żurawiej 22, pok212 będzie przetwarzać Pani/a dane osobowe w celu realizacji umowy o świadczenie usługi newsletter. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Panu/i prawo dostępu do treści jego/jej danych oraz ich poprawiania.
Zamawiany przez Pana/-ią newsletter ma charakter promocyjno-reklamowy i może zawierać informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.